רפורמת החשמל בישראל – מה אתם צריכים לדעת כצרכנים בשנת 2024

01/02/2024

בשנים האחרונות הצטרפו בתי אב רבים בישראל אל רפורמת החשמל, והחלו לקבל את החשמל שלהם מספקיות פרטיות כמו אלקטרה פאוור. משפחות אלו נהנות מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל השנתיות, ומהטבות נוספות בהתאם למסלולים ולספקית שעימה בחרו לעבוד. בשורות הבאות נביא מספר עובדות שחשוב לצרכנים לדעת בשנת 2024.

עלייה בתעריפי החשמל בפברואר 2024

הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא שלפי החלטת חברת החשמל, תעריף החשמל מתייקר בחודש פברואר השנה ב- 2.6%. כלומר, אם עד כה המחיר לקוט"ש (קילוואט שעה) היה 62.5 (כולל מע"מ) הרי שמפברואר 2024 המחיר החדש יהיה 64.125 אגורות לקוט"ש. 

בהמשך המאמר נסביר את המשמעות הכספית של התייקרות זאת. אבל לפני כן, נסביר כי ההחלטה על העלייה נובעת ממספר היבטים ובהם עליית הריבית במשק, עליית מדד המחירים לצרכן, וכן השקעות הקשורות בפיתוח משק החשמל ותשתיות ההולכה, ואף הוספה של אנרגיות מתחדשות להפחתה של זיהום האוויר. נתונים אלו הובילו לעלייה בעלות אספקת החשמל, אשר חלקה (לא כולה) מגולמת בהחלטה על ייקור המחירים לצרכנים.

ומה זה אומר עבור הוצאות החשמל שלכם? ובכן, לפי חברת החשמל, בית ישראלי ממוצע צורך בשנה 8,000 קוט"ש, כך שלפי התעריף הישן הוצאותיו על חשמל עומדות על 5,000 ₪ לשנה. לעומת זאת, בתעריף החדש הוצאותיו השנתיות על חשמל יהיו 5,130 ₪, כלומר עוד 130 ₪ לשנה (כאמור, עלייה של 2.6%).

אם גם אתם רוצים לדעת מה ההשפעה על התעריף שלכם, עליכם לעשות את החישוב הבא; ביום הראשון לחודש ניגשים למונה הדירתי ובודקים את המספר שמופיע עליו, לא כולל הספרות האדומות או אחרי הנקודה. רושמים את המספר וממתינים ליום האחרון של החודש, אז שוב בודקים את המונה ורושמים את המספר. כעת לוקחים מחשבון ומחסירים את המספר האחרון מהמספר הראשון. את התוצאה שקיבלתם אתם מכפילים בתעריף החשמל העדכני, שכאמור עומד על 64.125 אגורות נכון לפברואר 2024. ולבסוף, מחלקים ב- 100 ומקבלים את עלות החשמל החודשית שלכם בשקלים. 

למשל, אם הגעתם ל- 1,000 קוט"ש בחודש מסוים, מכפילים אותו ב- 64.125 ומקבלים 64,125. את המספר הזה מחלקים ב- 100 ומקבלים 641.25 ₪. זה מה שהוצאתם החודש על חשמל. כדי להבין פחות או יותר (תחזית בלבד) כמה תוציאו על חשמל בשנה, הכפילו 641.25 ב- 12 חודשים, וקיבלתם 7,695 ₪.

למרות העלייה, הוצאות החשמל קטנות

המשפט שלעיל נשמע פרדוקסלי, כי איך ייתכן שבזמן החשמל יתייקר דווקא תשלמו פחות? ובכן, כדי להשיג את החיסכון עליכם לבחור באלקטרה פאוור כספקית החשמל שלכם. מכאן והלאה תתחילו ליהנות מהנחות על תעריף החשמל לפי המסלול שבחרתם. לדוגמא, במסלול פאוור שלנו אתם מקבלים הנחה קבועה על חשמל בכל שעות היממה בשיעור של 5% בשנה הראשונה, ולאחר מכן 6% ו- 7% בשנה השנייה והשלישית.

בואו נחזור אל הדוגמא שלמעלה, של משפחה שמוציאה 641.25 ₪ בחודש על חשמל. משפחה זו הצטרפה אל מסלול פאוור שלנו ומתחילה לקבל כבר מהיום הראשון הנחה כללית של 5%. לכן התשלום שלה באותו חודש יהיה 609.18 ₪ בלבד, כלומר חיסכון של יותר מ- 32 ₪. אם נניח שאותה משפחה הייתה ממשיכה באותה רמת צריכה לאורך השנה, הרי שהיא הייתה חוסכת כ- 385 ₪ לשנה. לא רע, נכון?

שימו לב, שלפי החישוב של חברת החשמל, ההתייקרות בתעריף אמורה להקפיץ את החשבון החודשי של משפחה ממוצעת ב- 9.5 ₪ (כ- 100 ₪ בשנה). לעומת זאת, משפחה כזו שמצטרפת לאלקטרה פאוור יכולה לחסוך למעלה מ- 300 ₪ לשנה, וכך להקטין את הוצאות החשמל שלה דווקא בזמן התייקרות תעריפים.

לבסוף, נציין כי חברתנו מציעה עוד מסלולים לבחירה אישית לפי העדפות, אורחות חיים והרגלי צריכה. בחירה נכונה בין המסלולים, כמו גם התנהלות חסכונית בצריכת החשמל, יכולה להביא אפילו לחיסכון כספי גדול יותר מהאמור לעיל.מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

אנרגיות מתחדשות – שיתופי פעולה

Electra Power מובילה את הרפורמה במשק החשמל בישראל ומאפשרת ללקוחותיה ליהנות מחיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה. החברה פועלת מזה שנים במשק האנרגיה המקומי ושמה דגש מיוחד על קדמה טכנולוגית ואנרגיות מתחדשות. לכן, לקוחותינו נהנים לא רק מחיסכון משמעותי בהוצאות אלא גם מחשמל הרבה יותר נקי וידידותי לסביבה.   Electra Power  מקיימת פעילות ענפה החולשת על ענפי […]
קרא עוד

הכירו את האלטרנטיבה החדשה והחסכונית לספקי החשמל הוותיקים בישראל

ולבסוף, בתור לקוחות של אלקטרה פאוור תיהנו מגב איתן ומשקט תעשייתי, כפי שמעניקה חברה מנוסה וותיקה ששמה הולך לפניה במשק הישראלי. לרשותכם עומד שירות הלקוחות זוכה הפרסים שלנו, תשתיות מתקדמות ואנשי מקצוע המספקים מענה לקריאות מסביב לשעון. ולבסוף, בתור לקוחות של אלקטרה פאוור תיהנו מגב איתן ומשקט תעשייתי, כפי שמעניקה חברה מנוסה וותיקה ששמה הולך […]
קרא עוד