כל מה שאתם צריכים לדעת על התקנת מונה חשמל חכם

29/06/2023

עקב הרפורמה האחרונה במשק החשמל, המאפשרת לחברות נוספות לספק חשמל לצרכניים פרטיים לצד חברת החשמל, גברה מאוד ההתעניינות הציבוריות במונים החכמים. זאת, פשוט כי מונה חכם הוא תנאי להצטרפות אל הרפורמה החדשה, המעניקה לצרכנים מספר יתרונות משמעותיים. בשורות הבאות יובא מידע מקיף על התקנת מונה חשמל חכם וכיצד הוא מסייע לחסוך בצריכה ובהוצאות של חשמל ביתי.

כמה מילים על הרפורמה החדשה

לפני כארבע שנים עברה רפורמה במשק החשמל, שאפשרה ליצרני חשמל פרטיים לספק חשמל ללקוחות מסחריים, וכיום כבר יותר ממחצית ייצור החשמל למגזר זה כבר מגיע מספקי חשמל פרטיים. לפני קצת יותר משנה, רשות החשמל פתחה גם את אספקת החשמל לתחרות, ואפשרה לספקים פרטיים גם למכור חשמל, והפעם לבתי אב. במילים פשוטות, תחום מכירת החשמל נפתח לתחרות, כך שלצד חברת החשמל מספר חברות מציעות תעריפים מוזלים והטבות נוספות, בעוד חברת החשמל ממשיכה להיות אחראית על התשתיות, תקינותן, טיפול בתקלות וכדומה. אם כן, יש לרפורמה מספר יתרונות, אבל התנאי להם הוא שיהיה בבית מונה חכם.

מה צריך לדעת על מונה חכם

קודם כל, חשוב שתבינו שמונה דיגיטלי אינו מונה חכם. נכון שגם מונה דיגיטלי יכול לתת קריאות מדויקות לחברת החשמל, אך הוא עושה זאת בתדירות של פעם ביום בלבד, וגם אינו מציע מספר פונקציות נוספות שיש במונים חכמים. אם כן, מונה חשמל חכם מאפשר את קריאת צריכת החשמל שלכם מרחוק, ומסוגל לשדר את הנתונים עד ארבע פעמים בשעה. יתר על כן, המונה יודע לשדר נתונים הקשורים למצב ולתקינות של המערכת, מה שמשפר את הטיפול בבעיות ואת חלוקת החשמל הכללית לצרכנים השונים.

מעבר לכך, למונה חשמל חכם יש עוד כמה יתרונות, למשל לתת לכם אינדיקציה לגבי מכשירים זוללי חשמל בבית, לקבל שירות לקוחות מרחוק בלי לחכות שטכנאי יגיע אליכם, וכן לתזמן את צריכת החשמל בצורה חסכונית. תזמון צריכת החשמל הינו היבט חשוב במיוחד, שכן התעריפים המוזלים של הספקיות החדשות מתבססים לא פעם על שעות היום והלילה. כך, ככל שתלמדו בעזרת המונה לחסוך בשעות התעריפים הרגילים, תוכלו לנצל את ההנחות בשעות התעריפים המוזלים.

איך מתקינים את המונה החכם בבית

כאמור, התקנת מונה חכם היא תנאי בסיסי לקניית חשמל מספקית פרטית, מפני שרק איתו ניתן לבצע את ההתחשבנות מול החברה. עם זאת, מי שמתקין את המונים החכמים הוא רק חברת החשמל, ולפיכך קיימת מסוימת תלות בהתקדמותה, למרות שבהחלט ניתן לפנות אל החברה באופן פרטי.

בשנה שעברה הכריזה חברת החשמל כי לאורך 5 השנים הקרובות תתקין כמיליון מונים חכמים במספר ערים מרכזיות בישראל. למעשה, עד לפני חצי שנה היו פתוחות בפני הצרכנים רק שתי אפשרויות. האפשרות הראשונה הייתה לחכות עד שהבית יקבל את המונה החכם שלו, מה שעשוי בהחלט לקחת כמה שנים. האפשרות השנייה הייתה הזמנה פרטית של מונה חכם, אך מאחר שחברת החשמל גבתה עלויות של אלפי ₪ לחודש למונה, האופציה הזו למעשה לא הייתה רלוונטית.

אבל הבשורות הטובות הן, שכיום מי שמעוניין להחליף למונה חכם משלם רק סכום חד פעמי של 223 ₪, שירדו מחשבון החשמל הרגיל. מעתה, חברת החשמל מחויבת להחליף את המונה שלכם לחכם בעלות הנ"ל תוך חודשיים מיום הפנייה, ומכאן והלאה תוכלו לבחור בספקית הפרטית שלכם. יש לציין כי המעבר לספקית הפרטית (עם המונה החכם) אינו מצריך ביקור טכנאי, ביצוע שינויים בבית או כל ממשק פיזי אחר. בנוסף, אם אתם מעוניינים להצטרף אל חברתנו וזקוקים לסיוע בפניה לחברת החשמל, דברו איתנו ונשמח לעזור.

השורה התחתונה – למה לעבור לספק חשמל פרטי

אחרי יובלות בהם היוותה חברת החשמל מונופול, סוף-סוף יש אלטרנטיבה והיא פועלת לטובתכם. המעבר לספק פרטי מאפשר לכם ליהנות מתעריפי חשמל מוזלים, וכן מהטבות נוספות כמו הנחה על גז הבישול אם תבחרו באלקטרה פאוור כספקית שלכם. לכך מצטרפים שירות לקוחות זמין ואפקטיבי של חברתנו, ביחד עם יתרונות נוספים של חיסכון בהוצאות החשמל, הנובעים משימוש מושכל במונה החכם. בסך הכל, תוכלו לחסוך מאות שקלים בשנה על הוצאות האנרגיה, אז ברור ששווה לעבור.

מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

רפורמת החשמל בישראל – מה אתם צריכים לדעת כצרכנים בשנת 2024

בשנים האחרונות הצטרפו בתי אב רבים בישראל אל רפורמת החשמל, והחלו לקבל את החשמל שלהם מספקיות פרטיות כמו אלקטרה פאוור. משפחות אלו נהנות מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל השנתיות, ומהטבות נוספות בהתאם למסלולים ולספקית שעימה בחרו לעבוד. בשורות הבאות נביא מספר עובדות שחשוב לצרכנים לדעת בשנת 2024. עלייה בתעריפי החשמל בפברואר 2024 הדבר הראשון שחשוב […]
קרא עוד

המדריך המלא לבטיחות בשימוש בבלון גז

בלוני הגז משמשים אותנו בבית ובשטח לקשת רחבה של מטרות, החל בבלונים הגדולים של 12 ו- 48 ק”ג, דרך בלוני 2.5 ו- 5 ק”ג המשמשים גם למנגל ולשטח, ועד למיכלי הגז הקטנים המשמשים לגזיות בטיולים ובעבודה מחוץ לבית. כפי שאתם בוודאי יודעים, גז הבישול המכונה גם גפ”מ (גז פחמימני מעובה), הינו דליק ביותר ואף מסוכן לנשימה. לכן, חשוב מאוד […]
קרא עוד