כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

29/06/2023

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי – Compressed Natural Gas ׁ(CNG) – בתעשייה, בתחבורה ובתחומים נוספים.

יתרונות הגז הטבעי בתעשייה

בתעשייה הישראלית והעולמית נפוצים בשנים האחרונות מונחים כמו התייעלות אנרגטית, אנרגיות מתחדשות וכדומה. אמנם, הגז הטבעי איננו אנרגיה מתחדשת כמו אנרגיה סולארית (שגם בה חברתנו מתמחה), אך ללא ספק מדובר במעבר מתבקש מהסתמכות על סולר, מזוט או גפ"מ, הנושא בחובו מספר יתרונות משמעותיים.

בראש ובראשונה, הגז הטבעי מוביל לחיסכון בהוצאת האנרגיה, מפני שהפקת הגז הרבה יותר זולה ופשוטה בהשוואה לדלקים אחרים, מכיוון שהגז יותר עשיר אנרגטית ובעל ניצולת גבוהה יותר. כך, החיסכון בהוצאות האנרגיה למפעלים יכול להגיע לעשרות אחוזים. שנית, הגז הטבעי יותר ידידותי לסביבה, ומלבד הנושא של תדמית "ירוקה" מפעלים העוברים לגט"ד גם יכולים לעבוד עם ארגונים עולמיים בעלי תקן ירוק ללא חסמים.

באשר לעלויות, ראוי לציין כי השימוש בגז טבעי גם מפחית מאוד את בלאי המיכון והציוד, דבר המתבטא בחיסכון בשוטף על תיקונים, ירידה בתפקוד מכונות, כוח אדם לתחזוקה וכדומה. מעבר לכך, מחירי הגז של חברתנו הינם יציבים לטווחים ארוכים, דבר המקנה ללקוח מחיר תחרותי, ידוע וקבוע, שאינו חשוף משמעותית לתנודתיות במחירי הגז או הדלקים בעולם.

יתרונות הגז הטבעי לתחבורה

תחום הנעת התחבורה באמצעות גז טבעי תופס תאוצה גדולה בשנים האחרונות, ואנו גאים להוביל את תחום האספקה ומתן השירות לאוטובוסים ומשאיות. גם כאן, היתרון הראשון הוא חיסכון בהוצאות הדלק, כאשר הפערים במחיר לק"מ עשויים לעמוד על עשרות אחוזים. יש לציין כי לאחרונה מתחילים להגיע לשוק גם משאיות ואוטובוסים מונעי חשמל, אך התחום עדיין בתחילת דרכו מבחינת ביצועים, עלויות רכבים ותשתיות תומכות. מאידך, הפתרונות לתדלוק בגז טבעי בהחלט קיימים ונגישים, וגם הרבה יותר מהירים מטעינה חשמלית.

יתרון נוסף של גט"ד לתחבורה הוא כמובן הסביבתי. ושוב, אין זו רק תרומה לאיכות הסביבה ותדמית "ירוקה", אלא אפשרות להמשיך בקווים הקבועים והיעילים (גם במרכזי הערים) תוך עמידה בדרישות הרגולטור. ולבסוף, גם כאן קיים היתרון של מחירים יציבים וידועים מראש לטווחים ארוכים, וכמו כן קיימות אפשרויות גמישות לבחירה בין תחנות תדלוק קבועות, ניידות ושילובים נוספים.

פתרונות מתקדמים של גז טבעי לתעשייה ויתרונותיהם

מלבד האמור לעיל, את השימוש בגז הטבעי ניתן לשלב עם פתרונות מתקדמים. דוגמא נאה לכך מהווה קו-גנרציה – Combined Heat and Power (CHP) – שהינה תהליך ייצור
אנרגיה מקומי בחצרות לקוחות תעשייתיים. מדובר במנוע גדול המופעל בגז טבעי ומפיק חשמל ואנרגיה תרמית, דבר המעלה תרומה משמעותית למפעלים.

ראשית, מתקנים אלו מובילים לחיסכון משמעותי בהוצאות החשמל, שוב עקב ההפקה הזולה והנצילות הגבוהה יותר של הגז הטבעי בהשוואה לחשמל המופק מדלקים מזהמים. שנית, הלקוחות נהנים מביטחון אנרגטי משופר, שכן בעיקר במפעלים השוכנים באזורים עם הפסקות חשמל מרובות, או במקומות עם רשת חשמל לא יציבה, קיימת ידיעה שהמפעל ימשיך לעבוד מכל תנאי בעודו מסתמך על החשמל והאנרגיה התרמית המופקים בחצרו.

כאמור, אחד מ- "תוצרי הלוואי" החשובים של פעילות המתקן הינו תפוקת חום, אותה אנו יכולים להעביר למפעל לצרכי קיטור, אוויר חם, מיזוג אוויר, מים חמים וקרים, ועוד. לפיכך, המתקן מקטין בצורה משמעותית ואפילו מייתר את הצורך לייצר את החום במפעל עצמו, דבר החוסך בעלויות הייצור ומקנה ביטחון במחירים יציבים וידועים לטווח ארוך מאוד. לכל זאת מצטרפת כאמור התרומה לאיכות הסביבה והשמירה על תדמית ירוקה.

בתור חברה מובילה בתחום אספקת הגז הטבעי לתעשייה, Electra Power מבית אלקו אלקטרה מתמקדת בייזום ופיתוח מתקני קו-גנרציה. המתקנים מבוססי הגז לייצור חשמל וחום מובילים לחיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה, לשקט תעשייתי ולביטחון אנרגטי, ותורמים לאיכות הסביבה.

מענה מקיף למעבר לגז טבעי דחוס

בתור חברת אנרגיה וותיקה ומובילה בישראל, Electra Power מבית אלקו אלקטרה מספקת מעטפת שלמה למעבר אל גז טבעי דחוס בתעשיות:

  • הסבה – אנו מקימים בשטח המפעל תחנת פריקה, הקולטת את הגז בלחץ גבוה ומזרימה אותו בלחץ נמוך אל הצרכנים. בהתאם לתוואי השטח אנו מניחים את צנרת הגז הטבעי עד לנקודות הצרכנים, ובנוסף – מבצעים הסבה (התאמות מבער) של ציוד קצה העובד כיום על סולר או גפ"מ.
  • אספקה שוטפת – חברתנו מבצעת את האספקה השוטפת של גט"ד לכל אורך תקופת ההתקשרות, באמצעות מערך טכני ולוגיסטי נרחב ואנשי מקצוע מיומנים.
  • תחזוקה – אנו מספקים שירותי אחזקה שוטפים לתחנת הפריקה, ובהתאם להסכם ביכולתנו לספק אחזקה גם לקווי ההולכה ולציוד הקצה שנמצא בשטחי המפעל. חברתנו היא האחראית הבלעדית על התחנה ואנשי המקצוע שלנו מנטרים בקביעות ומטפלים מייד בכל תקלה.
  • בדיקות תקופתיות – מלבד מעקב שוטף אחר תקינות תחנת הפריקה, התשתיות והציוד הנלווה, חברתנו מבצעת גם את הבדיקות התקופתיות, הנדרשות כיום על ידי הרגולטור אחת לחמש שנים.

מחירים תחרותיים על גז מוזרם

במידה ובעלי המפעל מעוניינים בגז מוזרם, חברתנו תסייע לבחון את מגוון השיקולים הכלכליים והטכניים הכרוכים בהחלטה – האם כדאי להתחבר לצינור חלוקה או להקים תחנה לגט"ד. במידה וקיימת אפשרות להתחברות, והבחירה תהיה בתשתית צינורות ונקודת חלוקה לגז מוזרם, חברתנו תציע מחירים תחרותיים ביחס לחברות אחרות הפועלות בתחום החלוקה. במקביל לפרויקט התשתיות של חברת החלוקה, נלווה את הלקוח בתהליך ההסבה ובפעילות השוטפת שלאחר מכן, תוך אספקה בעלויות משתלמות התורמות לשורת הרווח של המפעל.


גט"ד לתחבורה – אוטובוסים ומשאיות

חברתכם עומדת בפני רכישה של אוטובוס או משאית? מתלבטים אם לקנות רכב מונע דיזל, חשמל או גז? הבחירה המיטבית בימינו היא ברכבים מונעי גט"ד המקנים מספר יתרונות משמעותיים. זוהי עובדה המוכרת היטב לחברתנו, אשר בה למעלה מ- 50% ממשאיות ההובלה מונעות בגז טבעי דחוס, דבר המוביל לחיסכון אדיר בעלויות הדלקים.


קו-גנרציה: מענה מתקדם לצריכת גז וקיטור

Combined Heat and Power (CHP) הינו תהליך ייצור אנרגיה מקומי המתבצע במתקן שנמצא בחצר הלקוח. המנוע הגדול שמבוסס על גז טבעי מפיק חשמל ואנרגיה תרמית בעלות נמוכה יחסית לייצור בשני תהליכים נפרדים, ומביא תרומה כלכלית עצומה למפעל.

חברתנו היא שיוזמת את הקמת המתקן, בהספקים של עד 5 מגה וואט, וממנו מקבל המפעל את כל צריכת החשמל שלו – המיוצר במקום. בתוך כך, את תפוקת החום הגדולה אנו יכולים להעביר למפעל, שחוסך את הצורך לייצר בעצמו את האנרגיה התרמית לצרכי קיטור, מים חמים, אוויר חם, מים קרים, מיזוג אוויר ועוד.

יתרונות עיקריים של מתקן קו-גנרציה

  • חיסכון בהוצאות חשמל – עקב מחירו הנמוך של הגז ונצילותו הגבוהה, מתקבל חיסכון ניכר בהוצאות החשמל, ולכך יש כמובן השפעה מהותית על שורת הרווח. מחירי הגז של חברתנו ידועים מראש, יציבים למדי ואינם מושפעים מהותית משינויים במחירי הגז העולמיים.
  • חיסכון בעלויות הקיטור – מתקן קו-גנרציה מקטין משמעותית ואף מייתר את הצורך בייצור חום במפעל לצרכי קיטור. את האנרגיה התרמית קונה מאיתנו הלקוח במחיר מוזל, נמוך מזה העולה לו לייצר את החום בעצמו, על כל המשתמע מכך מבחינת החיסכון בעלויות הייצור. יש לציין כי גם מחירי האנרגיה התרמית הינם יציבים למדי, ידועים ומעוגנים בהסכם לטווח ארוך מאוד.
  • ביטחון אנרגטי – במקומות בהם רשת החשמל איננה יציבה, או שהפסקות החשמל מרובות, המפעל ימשיך לעבוד בכל תנאי שכן אנו מייצרים משטחו ולטובתו את החשמל ואת האנרגיה התרמית.
    שקט תעשייתי – חברת Electra Power מבית אלקו אלקטרה היא בעלת המתקן, ולפיכך היא זו שמשקיעה את הכסף, מקימה את התחנה, מנטרת ומתחזקת אותה, מטפלת בתקלות וכיוצא בזאת.
  • איכות הסביבה – הפקת חשמל מגז הינה נקייה יחסית להפקתו מדלקים, ובכך מאפשרת למפעל להעלות את תרומתו לאיכות הסביבה ולקדם תדמית "ירוקה" ומתקדמת.

 

3 דברים שכדאי לדעת

כאמור, חברתנו היא בעלת המתקן שמוקם בחצר המפעל, משקיעה את הכסף ואחראית על ייצור אופטימאלי. התנאים מעוגנים בהסכם ארוך טווח שיכול לעמוד על 20 שנה או תקופות ממושכות אחרות, עם אופציות להארכה. לאחר תום התקופה, המתקן עובר לרשות הלקוח או נשאר ברשות ובאחריות חברתנו, בהתאם לסיכומים החדשים.

חשוב להדגיש כי ניתן להקים מתקן קו-גנרציה בלבד או ביחד עם תחנת פריקה לגט"ד, הקולטת גז בלחץ גבוה ומזרימה אותו דרך צנרת בלחץ נמוך אל הצרכנים. הקמת תחנה כזו מאפשרת למפעל להעביר את מערך הייצור שלו מסולר, מזוט או גפ"מ לגז טבעי דחוס. כך מתקבלים יתרונות רבים, ובהם חיסכון גדול בהוצאות האנרגיה, מעבר לאנרגיה ידידותית לסביבה, חיסכון בעלויות תחזוקה ובלאי, ועוד. לפרטים מלאים על גט"ד לתעשייה – לחצו כאן

מתקן קו-גנרציה יכול להוות חלק ממערכת מיקרו-גריד (סמארט-גריד) שחברתנו מקימה במפעלים. זוהי מערכת המשלבת באופן אידיאלי בין מספר אמצעים בהתאם לצרכי הלקוח ולתנאי השטח, כגון מערכת סולארית לצריכה עצמית, מערכת אגירה המבוססת על סוללות ליתיום – יון, מתקן קו-גנרציה ואף עמדות טעינה לרכבי העובדים. המערכת יודעת לנהל את ייצור החשמל מהמקורות השונים באופן המשתלם ביותר, בהתאם לכמויות וזמני הצריכה במפעל עצמו. לפרטים נוספים על מערכת סמארט גריד ויתרונותיה – לחצו כאן

מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

רפורמת החשמל בישראל – מה אתם צריכים לדעת כצרכנים בשנת 2024

בשנים האחרונות הצטרפו בתי אב רבים בישראל אל רפורמת החשמל, והחלו לקבל את החשמל שלהם מספקיות פרטיות כמו אלקטרה פאוור. משפחות אלו נהנות מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל השנתיות, ומהטבות נוספות בהתאם למסלולים ולספקית שעימה בחרו לעבוד. בשורות הבאות נביא מספר עובדות שחשוב לצרכנים לדעת בשנת 2024. עלייה בתעריפי החשמל בפברואר 2024 הדבר הראשון שחשוב […]
קרא עוד

דברים שחשוב לדעת על צריכת גז בבית ובעסק

גז הבישול, המכונה גם גז פחמימני מעובה או בקיצור – גפ"מ, מוכר היטב לציבור הישראלי. בכל בית ועסק קיימים מוצרים שונים הפועלים על גז, ביניהם כיריים, מחממי מים, מערכות הסקה, מייבשי כביסה, מבערים, מקרנים ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות מושם הדגש על מעבר אל הגפ"מ לצרכים תעשייתיים ובענף הרכב עקב יתרונותיו האקולוגיים. בשורות הבאות נביא […]
קרא עוד