ייזום קו-גנרציה – הפקת חשמל ואנרגיה תרמית

בתור חברה מובילה בתחום אספקת הגז הטבעי לתעשייה, סופרגז מתמקדת בייזום ופיתוח מתקני קו-גנרציה. המתקנים מבוססי מנועי גז טבעי לייצור חשמל וחום ומובילים לחיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה, ביטחון ורציפות אנרגטית, ותורמים לאיכות הסביבה.

קו-גנרציה: מענה מתקדם לייצור וצריכת אנרגיה

Combined Heat and Power (CHP) הינו תהליך ייצור אנרגיה מקומי המתבצע במתקן שנמצא בחצר הלקוח. המנוע עובד על גז טבעי, מפיק חשמל ואנרגיה תרמית המיוצרים בשני תהליכים מקבילים ונפרדים, ומביא תרומה כלכלית עצומה למפעל. 

חברתנו היא שיוזמת את הקמת, תפעול ואחזקת המתקן, בהספקים של עד 15 מגה וואט, וממנו מקבל המפעל את כל צריכת החשמל שלו – המיוצר במקום. בנוסף לכך, את תפוקת החום הגדולה אנו יכולים לספק למפעל, שמפחית את הצורך לייצר בעצמו את האנרגיה התרמית לצרכי קיטור, מים חמים, אוויר חם, מים קרים, מיזוג אוויר ועוד.

חברתנו היא בעלת המתקן בהספקים של עד 15 מגה וואט, ולפיכך היא זו שמשקיעה את הכסף, מקימה את המתקן, מנטרת ומתפעלת אותו, מטפלת בתקלות וכיוצא בזאת מקבל המפעל את כל צריכת החשמל שלו – המיוצר במקום. בנוסף לכך, את תפוקת החום הגדולה אנו יכולים לספק למפעל, שמפחית את הצורך לייצר בעצמו את האנרגיה התרמית לצרכי קיטור, מים חמים, אוויר חם, מים קרים, מיזוג אוויר ועוד.

יתרונות עיקריים של מתקן קו-גנרציה 

  • חיסכון ישיר בהוצאות חשמל – הודות לייצור מקומי ויעיל, מתקבל חיסכון ניכר בהוצאות החשמל, ולכך יש כמובן השפעה מהותית על שורת הרווח..
  • חיסכון בעלויות הקיטור – מתקן הקו-גנרציה מקטין משמעותית ולעיתים אף מייתר את הצורך בייצור חום במפעל לצרכי קיטור. את האנרגיה התרמית רוכש מאיתנו הלקוח במחיר מוזל, נמוך משמעותית מזה העולה לו לייצר את החום בעצמו, על כל המשתמע מכך מבחינת החיסכון בעלויות הייצור. יש לציין כי גם מחירי האנרגיה התרמית הינם יציבים למדי, ידועים ומעוגנים בהסכם לטווח ארוך מאוד.
  • ביטחון אנרגטי –  במקומות בהם רשת החשמל איננה יציבה, או שהפסקות החשמל מרובות, המפעל יוכל להימשיך לעבוד בכל תנאי שכן אנו מייצרים משטחו ולטובתו את החשמל ואת האנרגיה התרמית בצורה בלתי תלויה ברשת הארצית.
  • איכות הסביבה – הפקת חשמל מגז הינה נקייה יחסית להפקתו מדלקים קונבנציונאליים אחרים (סולר, פחם, גפ"מ וכו'), ובכך מאפשרת למפעל להעלות את תרומתו לאיכות הסביבה ולקדם תדמית "ירוקה" ומתקדמת.

3 דברים שכדאי לדעת

  1. כאמור, חברתנו היא בעלת המתקן שמוקם בחצר המפעל, משקיעה את הכסף ואחראית על ייצור אופטימאלי, יציב ומתמשך. התנאים מעוגנים בהסכם ארוך טווח שיכול לעמוד על 15- 25 שנה, עם אופציות להארכה. לאחר תום התקופה, המתקן נשאר ברשות ובאחריות חברתנו, בהתאם לסיכומים החדשים כמו המשך את ההתקשרות, פירוק המתקן והשבת השטח לקדמותו או רכישת המתקן על ידי הלקוח.
  1. חשוב להדגיש כי ניתן להקים מתקן קו-גנרציה בלבד על בסיס צינור רשת חלוקת הגז הטבעי האזורי (גז טבעי מוזרם) או לחילופין על בסיס גז טבעי דחוס ביחד עם תחנת פריקה הגט"ד. 
  2. תחנת הפריקה, הקולטת גז בלחץ גבוה (250 בר) ומזרימה אותו דרך צנרת בלחץ נמוך אל הצרכנים. הקמת מתקן כזה מאפשרת למפעל להעביר את מערך הייצור שלו מסולר, מזוט או גפ"מ לגז טבעי ללא תלות בהגעת חברת חלוקת הגז הטבעי האיזורית. כך מתקבלים יתרונות רבים, ובהם חיסכון גדול בהוצאות האנרגיה, מעבר לאנרגיה ידידותית לסביבה, חיסכון בעלויות תחזוקה ובלאי, ועוד. לפרטים מלאים על גט"ד לתעשייה – לחצו כאן. (קישור לעמוד גט"ד לתעשייה).
  1. מתקן קו-גנרציה יכול להוות חלק ממערכת מיקרו-גריד (סמארט-גריד) שחברתנו מקימה במפעלים. זוהי מערכת המשלבת באופן אידיאלי בין מספר אמצעי ייצור  בהתאם לצרכי הלקוח ולתנאי השטח, כגון מערכת סולארית לצריכה עצמית, מערכת אגירה המבוססת על סוללות ליתיום – יון, מתקן קו-גנרציה ואף עמדות טעינה לרכבי העובדים. המערכת יודעת לנהל את ייצור החשמל מהמקורות השונים באופן היעיל, הירוק והמשתלם ביותר, בהתאם לכמויות וזמני הצריכה במפעל עצמו. לפרטים נוספים על מערכת סמארט גריד ויתרונותיה – לחצו כאן. (קישור לעמוד סמארט גריד).

מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

אנרגיות מתחדשות – שיתופי פעולה

Electra Power מובילה את הרפורמה במשק החשמל בישראל ומאפשרת ללקוחותיה ליהנות מחיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה. החברה פועלת מזה שנים במשק האנרגיה המקומי ושמה דגש מיוחד על קדמה טכנולוגית ואנרגיות מתחדשות. לכן, לקוחותינו נהנים לא רק מחיסכון משמעותי בהוצאות אלא גם מחשמל הרבה יותר נקי וידידותי לסביבה.   Electra Power  מקיימת פעילות ענפה החולשת על ענפי […]
קרא עוד

כיצד לחסוך בהוצאות החשמל בקיץ

הוצאות החשמל בקיץ הן חלק בלתי מבוטל מהעלויות החודשיות של המשפחה הישראלית, ומגיעות למאות שקלים בחודש ולעיתים אף למעלה מכך. לכן, חשוב לדעת שהתנהלות חכמה בהפעלת המכשירים השוטפת, לצד מספר פעולות התייעלות, יכולה בהחלט להוביל לחיסכון משמעותי בהוצאות. בשורות הבאות יובאו מספר המלצות בנושא. חימום המים בבית המשאב הטבעי הזמין ביותר בארצנו היא כמובן השמש, […]
קרא עוד