חישוב תעריף חשמל ביתי

29/06/2023

כולנו יודעים שעל החשמל הביתי צריך לשלם, בדיוק כפי שכתוב בחשבון המתקבל מספקית החשמל. יחד עם זאת, לא כולם מבינים כיצד בכלל מחשבים את הצריכה ואת תעריף החשמל הביתי, כלומר, על מה הוא בעצם מבוסס. בשורות הבאות נסביר ממה בדיוק התעריף מורכב וכיצד מחשבים אותו, ומדוע כדאי לבחור באלקטרה פאוור בתור ספק חשמל פרטי כדי לחסוך בהוצאות.

ממה מורכב תעריף החשמל הביתי שלכם?

את תעריפי החשמל הבסיסיים בישראל קובעת רשות החשמל, שהיא הגוף האחראי על פיקוח והסדרת השירותים הציבוריים בענף החשמל. התעריפים משתנים מעת לעת ומשקפים את עלויות הייצור והחלוקה של החשמל לצרכנים, לרבות כל הקשור בפיתוח מערכת הייצור, החלוקה, ההולכה וההשנאה. על כן, התעריף משתנה גם בהתאם למחירי הדלקים המשמשים לייצור החשמל, הוצאות התחזוקה והתפעול המשתנות של חברת החשמל, החזרי הלוואות שלה, קניית חשמל מיצרנים פרטיים, פיתוח מערכות ועוד.

בהתאם לכל הפרמטרים האלו ונוספים, נקבעים שני סוגים עיקריים של תעריפים. הראשון הוא המחיר הקבוע של שקלים (או יותר נכון – אגורות) לקוטש (קילוואט לשעה), והשני הוא תעריף משתנה בהתאם לזמני השימוש והעומסים על מערכת החשמל. למשל, התעריפים המשתנים שנקראים תעו"ז משתנים בין זמני הביקוש הגדולים והנמוכים, ובין עונות השנה.

מלבד האמור לעיל, ישנן עוד עלויות שנכנסות לחשבון החשמל, כמו שירותי קריאת מונים, עריכה ושליחה של חשבוניות, טיפול בתקלות, החלפת נתיכים וכדומה. סל השירותים הבסיסי הזה מופיע בחשבון החשמל של החברה בתור תשלום קבוע עבור חלוקה ועבור אספקה. יש לציין כי התשלומים הקבועים משתנים בהתאם לגודל החיבור, לתדירות החשבון ולסוג המונה, אך ההבדלים אינם משמעותיים. לכך מצטרף תשלום קיבולת (בסכום נמוך), שמטרתו לחלק באופן יותר שוויוני את עלויות ההקמה של תשתיות חשמל בין לקוחות.

ולאחר כל זאת, החלק המשמעותי, שאותו גם תלמדו להלן לחשב, הוא את חשבון החשמל לפי הצריכה.

אז איך מחשבים את הוצאות החשמל

בשביל לחשב תעריף חשמל ביתי עליכם להיות מעט מאורגנים. ביום הראשון לחודש הבדיקה גשו אל המונה הדירתי שלכם, ובדקו מהו המספר המופיע עליו (לא כולל ספרות אדומות או אחרי הנקודה).רשמו את המספר והמשיכו הלאה בחייכם, עד לסוף החודש. ביום האחרון של החודש שוב בודקים את המספר הרשום במונה, וכעת צריך קצת מתמטיקה ומחשבון.

ראשית, עליכם להחסיר את המספר הראשון מהמספר האחרון. שנית, עליכם להכפיל את התוצאה שהתקבלה בתעריף החשמל העדכני שקבעה רשות החשמל. לדוגמא, נכון לכתיבת שורות אלו עומד תעריף החשמל העדכני על 60.07 (כולל מע"מ) אגורות לקוט"ש. נניח למשל שבחישוב הצריכה החודשי (החסרת המספר הראשון במונה מהאחרון), הגעתם לתוצאה של 1,000 קוט"ש.

כעת, באמצעות המחשבון הכפילו 1,000 ב- 60.07 וקיבלתם חשבון של 60,070 אגורות. בשביל להמיר לשקלים, חלקו את התוצאה ב- 100, והגעתם ל- 600.7 ₪. לכך יש להוסיף כאמור את תשלום החלוקה, האספקה והקיבולת, העומדים על סביבות ה- 30 ₪ לחודש נכון להיום. כך קיבלנו את התוצאה הסופית של 630 ₪ בערך.

להצטרף לאלקטרה ולחסוך בהוצאות החשמל שלכם

אם תבחרו באלקטרה פאוור בתור ספקית החשמל הפרטית שלכם, תוכלו לחסוך בהוצאות החשמל, בהתאם למסלול שאותו בחרתם. למשל, אם תבחרו במסלול POWER שלנו תוכלו לקבל הנחה קבועה לכל שעות היום בסך 5%, בשנה השנייה 6% ובשלישית 7%. כדי לסבר את האוזן, אם המשפחה שאת החישוב שלה הבאנו לעיל הייתה בשנה השלישית של המסלול, היא הייתה חוסכת כ- 42 ₪ לחודש, כלומר כ- 500 ₪ לשנה.

כמו כן, אם תצטרפו למסלול הייטק שלנו, בין השעות 23:00 ל- 17:00 הייתם מקבלים הנחה של 8%, בשנה השנייה 9% ובשלישית 10%. ומי שבוחר במסלול דאבל ייהנה לא רק מהנחות על החשמל, אלא גם מהנחה נוספת של 120 ₪ בשנה על חשבון הגז.

מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

רפורמת החשמל בישראל – מה אתם צריכים לדעת כצרכנים בשנת 2024

בשנים האחרונות הצטרפו בתי אב רבים בישראל אל רפורמת החשמל, והחלו לקבל את החשמל שלהם מספקיות פרטיות כמו אלקטרה פאוור. משפחות אלו נהנות מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל השנתיות, ומהטבות נוספות בהתאם למסלולים ולספקית שעימה בחרו לעבוד. בשורות הבאות נביא מספר עובדות שחשוב לצרכנים לדעת בשנת 2024. עלייה בתעריפי החשמל בפברואר 2024 הדבר הראשון שחשוב […]
קרא עוד

ציוד שצריך לקמפינג בקיץ עם הילדים

בתקופת הקיץ והחופש הגדול, רבים מהישראלים מנצלים את הזמן בשביל לעשות את מה שכולם אוהבים, כלומר לצאת לקמפינג של יום או יותר ליד נחלי הצפון, על שפת הים, בחורשה וכדומה. אין ספק כי מדובר בזמן איכות, בו הילדים יכולים לראות קצת את העולם שמחוץ למסכים, ואילו המבוגרים יכולים לתפוס קצת שקט ולהתנתק מהעומסים של היומיום. […]
קרא עוד