המדריך המלא לבטיחות בשימוש בבלון גז

20/08/2023

בלוני הגז משמשים אותנו בבית ובשטח לקשת רחבה של מטרות, החל בבלונים הגדולים של 12 ו- 48 ק”ג, דרך בלוני 2.5 ו- 5 ק”ג המשמשים גם למנגל ולשטח, ועד למיכלי הגז הקטנים המשמשים לגזיות בטיולים ובעבודה מחוץ לבית. כפי שאתם בוודאי יודעים, גז הבישול המכונה גם גפ”מ (גז פחמימני מעובה), הינו דליק ביותר ואף מסוכן לנשימה. לכן, חשוב מאוד להכיר את הנהלים להתנהגות בטוחה עם בלוני הגז שלכם, כדי למנוע חלילה פגיעה ברכוש, בגוף ובנפש.

לא משחקים בבטיחות בגז

דווקא מכיוון שהגז הוא מקור אנרגיה כה נפוץ, ומאחר שספקיות הגז נוהגות לפי תקנים מחמירים, רבים בציבור סבורים כי בלוני הגז הם בטוחים לגמרי. ואולם, מדובר בחומר דליק ובדיוק מסיבה זו הוא נשמר בתוך מכלים חזקים ממתכת. במקרה של דליפה מהמיכל עצמו, מהצנרת או מחיבורים לא תקינים, קיימת סכנה אמיתית להתלקחות, לפיצוץ ואף להרעלת גז, המתאפיינת בקוצר נשימה, סחרחורת, בלבול, כאב ראש ואפילו עילפון במצבים חמורים. לכן, בראש ובראשונה, אם עולה החשד לדליפת גז אסור להקל בה ראש. יש לסגור את בלון הגז ואף לסגור את המכשיר, לנתקו במידת האפשר מהצנרת, ולהתקשר מייד למוקד שלנו ולהזמין טכנאי גז לבית.

הנחיות מדויקת למצב של דליפת גז

אם כן, אם יש דליפה מבלון הגז התקשרו מיידית אל הסניף שלנו הקרוב למקום מגוריכם, ומחוץ לשעות הפעילות התקשרו אל מוקד החירום של חברתנו הפועל מסביב לשעון. בתוך כך, יש לוודא שכל מכשירי הגז בבית סגורים, לסגור את הברז הדירתי הסמוך למונה וגם את כל צרכני הגז בבית. בנוסף, חשוב לוודא שאזור הבלון מאוורר היטב, ודאגו גם לאוורר היטב את הבית במידה כי ייתכן שהדליפה מגיעה ממקור אחר, כמו צנרת או חיבור כלשהו. פתחו את הדלתות והחלונות ואל תפעילה או תנתקו מפסקים חשמליים באזור בו יש חשד לדליפה. כלומר, אל תפעילו ליד הבלון או מכשירי גז טלפונים, תאורה וכדומה, אלא המתינו להגעתו של טכנאי גז מוסמך מחברתנו.

התקנה בטוחה של בלון גז

חשוב לזכור כי התקנה של בלון גז חדש, או החלפת בלון קיים, או התקנה של מכשיר צורך גז, מתבצעת אך ורק על ידי טכנאי גז מוסמך. אז בכל מצב כזה התקשרו אל סניפנו הסמוך לאזור מגוריכם והזמינו טכנאי. דברים אלו נכונים גם לגבי בלונים של 2.5 ו- 5 ק”ג המיועדים לגריל גז שהחיבור שלהם אל הבלון צריך להתבצע על ידי טכנאי, לרבות התקנת הווסת, הברזים והצינור, וביצוע בדיקת לחץ בהתאם לסוג הבלון ולמיקום נקודת הבלון והגריל.

אנו יודעים שיש אנשים הבוחרים לחבר את גריל הגז לבד, ולכן נדגיש כי האחריות על הגריל עשויה שלא לתפוס אם אין לכם חותמת התקנה ובדיקה על ידי טכנאי מוסמך. אכן, אנשים מהשורה לא תמיד מכירים את כלל הנחיות הבטיחות, כגון הצורך להשתמש בצינור גומי באורך 3 מטרים לכל היותר, ואינם מבינים ופועלים לפי הנחיות היצרן.

אחסון ובדיקות תקופתיות

אחסון של בלון גז חייב להיות תמיד במצב זקוף, לא נשען או שוכב. אין לאחסן בלונים בתוך הבית, בתוך מחסן שאינו עומד בתקנות לגבי אוורור, וגם לא ליד או מתחת לגריל גז. כמובן שגם אין לאחסן את בלוני הגז בסמוך לבנזין או חומר דליק אחר, ובלונים של 12 או 48 ק”ג אין להעמיד במרפסת. במידה ואתם מעוניינים לקחת בלון גז לשטח, הקפידו לשמור עליו במצב זקוף, ואל תיסעו איתו בתוך תא המטען ביום חם, שכן הדבר עלול להוביל לדליפה ובמצבים קיצוניים אף לפיצוץ.

מעבר לכך, את מערכת הגז בבית בכללותה צריך לבדוק לפחות אחת לחמש שנים, באמצעות טכנאי גז מורשה ומוסמך. כמו כן, יש לבצע את הבדיקה אם ביצעתם שינוי כלשהו במערכת הגז, וגם אם סגרתם מרפסת שיש בה מכשיר צורך גז.

 

מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

רפורמת החשמל בישראל – מה אתם צריכים לדעת כצרכנים בשנת 2024

בשנים האחרונות הצטרפו בתי אב רבים בישראל אל רפורמת החשמל, והחלו לקבל את החשמל שלהם מספקיות פרטיות כמו אלקטרה פאוור. משפחות אלו נהנות מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל השנתיות, ומהטבות נוספות בהתאם למסלולים ולספקית שעימה בחרו לעבוד. בשורות הבאות נביא מספר עובדות שחשוב לצרכנים לדעת בשנת 2024. עלייה בתעריפי החשמל בפברואר 2024 הדבר הראשון שחשוב […]
קרא עוד

משק החשמל בישראל- סקירה וניתוח 2023

משק החשמל בישראל עבר בשנים האחרונות רפורמה מקיפה שכללה בין היתר פיצול חברת החשמל לחברות שונות המרכיבות את שרשרת הערך במשק החשמל. בנוסף, בוצע מעבר הדרגתי משימוש בפחם לשימוש בגז טבעי כמקור האנרגיה המרכזי לייצור חשמל. מטרת מאמר זה היא לסקור את התפתחות משק החשמל בישראל בשנים האחרונות, תוך התמקדות בהיבטים הבאים: האם מחיר החשמל […]
קרא עוד