דברים שחשוב לדעת על צריכת גז בבית ובעסק

29/06/2023

גז הבישול, המכונה גם גז פחמימני מעובה או בקיצור – גפ"מ, מוכר היטב לציבור הישראלי. בכל בית ועסק קיימים מוצרים שונים הפועלים על גז, ביניהם כיריים, מחממי מים, מערכות הסקה, מייבשי כביסה, מבערים, מקרנים ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות מושם הדגש על מעבר אל הגפ"מ לצרכים תעשייתיים ובענף הרכב עקב יתרונותיו האקולוגיים. בשורות הבאות נביא כמה פרטים חשובים על צריכת גז ביתית ובעסק.

הסוגיה האקולוגית

גז הבישול מופק בישראל על ידי זיקוק של נפט גולמי והוא מצוי במצב צבירה גזי בתנאים רגילים. אחד היתרונות המשמעותיים של הגז קשור לסוגיה האקולוגית, שכן תוצרי השריפה של הגז אינם מובילים לזיהום האוויר. בנוסף, גז הבישול גם אינו מזהם את מקורות המים, אינו מוסיף לאפקט החממה ואינו מוביל לזיהום מכל סוג של הסביבה הקרובה. לפיכך, לאחר שנים רבות שבהם השימוש בגז התמקד בצרכים של בתי האב בישראל, קיים מעבר משמעותי לשימוש בו בבתי עסק, מפעלים, יישובים, בענף הבניה ועוד. יחד עם זאת, הפקת הגז עצמו עדיין כרוכה בנזק סביבתי, שאמנם קטן יותר מהתהליכים המסורתיים להפקת חשמל, אך התקווה המתמדת היא לקידום תהליכי הפקה יותר ויותר נקיים ואקולוגיים.

צריכת גז כחוק

חשוב לדעת כי בטיחות בגז הביתי מפוקחת על ידי משרד התשתיות הלאומיות, ובהתאם לחוק הגז משנת 1989. בין היתר החוק מסדיר את נושא רישוי ספקי הגז וכל הקשור לבטיחות. למשל החוק קובע את חובת בדיקות התקינות למתקני גז של צרכנים לפני שמתחילים לספק להם גז, את החובה לבצע בדיקות תקופתיות בכל חמש שנים, ועוד. חשוב לדעת כי רכישה או התקנה של מתקן גז באופן לא מורשה מהווה סיכון לאדם ולסביבתו, ואינה מותרת בחוק. לעומת זאת רכישה של גז מספק מורשה כמו חברתנו מבטיחה שההתקנה של מערכת הגז והאספקה השוטפת יבוצעו בהתאם לכל התקנים הנדרשים (כגון תקן 158), וגם מבטיחה שבעת תקלה תהיה לצרכן כתובת אמינה למתן שירות ואף לכיסוי ביטוחי.

צריכת גז בטיחותית

גז הוא חומר דליק ולפיכך ישנם תקנים ותקנות שכל ספק מורשה מחויב לעמוד בהם. גם הצרכן צריך להיות זהיר בצריכת הגז הביתית או העסקית ולהכיר לפחות את ההנחיות הבסיסיות. ראשית, התקנת מכשיר צורך גז תיעשה רק על ידי בעלי מקצוע מיומנים ומורשים, ובכל התקנה או שינוי במערכת הגז יש לפנות לטכנאי מורשה. למעשה, בכל עת שעולה חשש או חשד לליקוי או דליפת גז יש להזמין את הטכנאי של חברתנו לבדיקת תקינות, על ידי התקשרות ל- *3114. כאמור, לפי חוק יש לבצע בדיקה תקנית תקופתית אחת לחמש שנים, המתייחסת לכלל מרכיבי מערכת הגז ולהיותם של מכשירים צורכי גז, פתחי אוורור וארובות תקינים ובטוחים. יש לציין כי הבדיקה נעשית ללא תשלום על ידי חברתנו והיא נדרשת גם אם בוצע שינוי במערכת הגז ו/או סגירה של מרפסת שמותקן בה מכשיר צורך גז. מעבר לכך, יש כמה כללי בטיחות שחשוב להקפיד עליהם בהתנהלות בגז, ואנו ממליצים להתעדכן בהם דרך האתר שלנו.

חיסכון בצריכת גז ביתית

מטבע הדברים אתם מעוניינים לחסוך בצריכת הגז שלכם ולהקטין הוצאות, ויש לנו כמה טיפים שיכולים לעזור. למשל, אם אתם מחממים מים בפינג'ן או קומקום מהסוג הישן על הכיריים, אין טעם למלא הרבה יותר מים מכמות הכוסות שאתם מתכוונים להכין. בנוסף, כאשר אתם מבשלים וצריכים להרתיח זכרו שמעבר ל- 100 מעלות צלזיוס המים לא ירתחו עוד יותר, כך שעם הרתיחה ניתן להקטין את הלהבה. בנוסף, הרתחה ובישול תחת מכסה תגרום להתחממות מהירה יותר של התבשיל, ולכן הגז יעבוד על להבה גדולה פחות זמן.

מאמרים

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
יאיר לוי | מנהל מערכות מידע
קרא עוד

רפורמת החשמל בישראל – מה אתם צריכים לדעת כצרכנים בשנת 2024

בשנים האחרונות הצטרפו בתי אב רבים בישראל אל רפורמת החשמל, והחלו לקבל את החשמל שלהם מספקיות פרטיות כמו אלקטרה פאוור. משפחות אלו נהנות מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל השנתיות, ומהטבות נוספות בהתאם למסלולים ולספקית שעימה בחרו לעבוד. בשורות הבאות נביא מספר עובדות שחשוב לצרכנים לדעת בשנת 2024. עלייה בתעריפי החשמל בפברואר 2024 הדבר הראשון שחשוב […]
קרא עוד

כל היתרונות בשימוש בגז טבעי

כידוע, בשנים האחרונות מבצע המשק הישראלי מעבר לשימוש בגז טבעי, הן משיקולים סביבתיים, הן משיקולים כלכליים, והן משיקולים של עצמאות אנרגטית עקב גילויי מרבצי הגז של העשור האחרון. חברתנו גאה להימנות על חלוצות ומובילות המעבר לגז טבעי במגזרי המשק השונים, ולהעמיד לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים, נקיים וחסכוניים יותר. לפניכם סקירה על יתרונותיו של הגז הטבעי […]
קרא עוד